Česká republika 

informácie o českom trhu

Česká republika je naša susediaca krajina, ktorá nám je vo viacerých oblastiach najbližšie. Preto pravdepodobne neprekvapí, že český trh predstavuje voľbu číslo jedna pre mnohých slovenských podnikateľov, ktorí sa rozhodnú pre expanziu do zahraničia. Dlhé roky sme tvorili jeden štát, naše jazyky sú veľmi podobné a aj sociálno-kultúrne prostredie nie je veľmi odlišné. Pozrime sa teda spoločne na údaje o českom trhu a na prípadné rozdiely s tým našim.

 

Predstavenie českého trhu

Česká republika predstavuje dlhoročne ekonomicky najvyspelejšou krajinu z krajín V4 (Poľsko, Slovenská republika, Maďarsko, Česká republika). Je členom Európskej únie, NATO, OSN aj Schengenského priestoru. Úradným jazykom v krajine je český jazyk, štátna mena je česká koruna (CZK). Kurz CZK/€ sa pohybuje približne na úrovni 25,5 CZK. HDP Českej republiky za rok 2020 predstavuje približne 0,21 % svetového HDP. Základ českej ekonomiky tvorí priemysel a služby.

Medzi hlavné priemyselné odvetvia Českej republiky patrí výroba automobilov, strojárenský priemysel, high-tech technológie a výroba ocele. Hlavnými poľnohospodárskymi plodinami pestovanými v Českej republike sú obilniny a chmeľ. Dôležitý fakt, ktorý by ste si pred vstupom na český trh mali uvedomiť, je vysoká miera konkurencie vo väčšine bežných podnikateľských sektorov.

Odvetvia v ktorých Česká republika výrazne napreduje sú IT sektor, E-commerce a Bio-Tech. Práve tie patria medzi najlukratívnejšie oblasti s najdynamickejším celosvetovým rastom v posledných rokoch a Česká republika je v nich oproti Slovensku mierne popredu. Je to aj zásluhou vyššej kvality vysokých škôl u našich susedov.

Porovnanie trhov – Slovenská verzus Česká republika (07/2021)

 

 Slovenská republikaČeská republika
Počet obyvateľov5 459 78110 707 839
Priemerná mzda1 133 €35 611 Kč (1396 €)
Minimálna mzda623 €15 200 Kč (596 €)
HDP96 mld. €206 mld. €
Nezamestnanosť3,24%2,7%
Ročná miera inflácie0,33,2
DPH (základná)20 %21 %
Index jednoduchosti podnikania45. miesto35. miesto

 

Firmy v Českej republike

Počet podnikateľov v Českej republike rastie už niekoľko rokov po sebe, aj keď percento rastu sa medziročne znižuje. Hoci rok 2020 bol náročný a zaniklo zatiaľ historicky najviac firiem za posledných 10 rokov, celkový počet firiem v krajine aj napriek tomu narástol v tomto roku o 353 firiem. Najviac nových firiem vzniklo v roku 2020 v Prahe – 12 844, najmenej v Karlovarskom kraji – 305. Najviac nových firiem bolo z oblasti práce s nehnuteľnosťami.

Hlavným ťahačom českej ekonomiky je spoločnosť ŠKODA AUTO, a.s. Ďalšími významnými firmami v Českej republike sú ČEZ, a.s., AGROFERT, a.s., Energetický a průmyslový holding, a.s., UNIPETROL, a.s., FOXCONN CZ s.r.o., MORAVIA STEEL a.s., BOSCH Group ČR. Podľa prieskumu z roku 2017 sú z českých značiek Česi najviac hrdí na Čedok a.s., České dráhy a.s. a Bohemia Sekt a.s.

Medzi celosvetovo známe IT firmy pochádzajúce z Českej republiky patria výrobcovia antivírusových programov AVG a Avast, výrobcovia počítačových hier ako napríklad 2K Czech (pochádza od nich celosvetový hit – hra Mafia) či výrobca hardware zariadený Jablotron.

 

Český e-commerce

Podľa údajov Heureka.cz zaznamenal český trh online predaja tovarov v roku 2020 nárast o 26 %. Celkový počet e-shopov v krajine sa v tomto roku zvýšil na 49 500. Najpredávanejšími sektormi boli móda, elektronika, hračky a hobby produkty. Najväčším internetovým obchodom v Českej republike je Alza.cz. Ďalší veľkí trhový hráči sú Mall.cz a Rohlik.cz. Najobľúbenejšou platobnou metódou Čechov pri online nákupoch je platba na dobierku.

Česká republika je známa aj tým, že ako v jednej z mála krajín dokázal ich lokálny internetový vyhľadávač konkurovať svetovému gigatovi Googlu. Aj keď Seznam v posledných rokoch mierne stráca svoj podiel na trhu, stále má hodnotu ktorá sa počíta v miliardách CZK.

Niektoré české e-commerce firmy sa dokázali presadiť aj celosvetovo. Medzi najznámejšie patrí online predajca leteniek Kiwi.com, nástroj pre analýzu sociálnych sietí Social Bakers, alebo jednoduchý nástroj na tvorbu web stránok Webnode.

Oproti Slovensku je v Českej republike aj vyspelejší startupový ekosystém a zároveň aj väčšie množstvo venture capital spoločností, ktoré do nových firiem investujú. Preto asi neprekvapí, že množstvo úspešných startupov je u našich susedov výrazne viac než tomu je u nás.

 

Založenie firmy v Českej republike

Proces založenia firmy v Českej republike je podobný ako na Slovensku. Nájde sa tu však aj niekoľko rozdielov. Pri zakladaní s.r.o. je potrebná výška základného imania nastavená na sumu 1 Kč a čiastku je potrebné zaplatiť na podnikateľský bankový účet. Založenie firmy trvá štandardne okolo 2 až 3 týždňov. Podobne ako u nás aj v Českej republike musí mať spoločnosť registračné sídlo. Sídlo spoločnosti je jednou z podmienok pre zápis s.r.o. do Obchodného registra.

Ak vám príde proces zložitý alebo so zakladaním firmy v Českej republike nechcete strácať čas, existuje viacero firiem (aj slovenských), ktoré za vás firmu založia a vybavia všetky potrebné právne a byrokratické povinnosti. Väčšinou vám budú vedieť poskytnúť alebo vybaviť aj virtuálne sídlo. Cena založenia s.r.o. na kľúč v Českej republike sa pohybuje okolo 250€.

 

Na záver

Tak ako každý národný trh, aj ten český má v porovnaní s trhmi iných krajín svoje špecifiká. Hoci konkurencia na českom trhu je vysoká a Česká republika patrí medzi krajiny s najvyšším počtom samostatne zárobkovo činných osôb v Európe, neznamená to, že sa na ňom už uspieť nedá. Chce to však dostatočne poznať jeho špecifiká a prísť s premyslenou stratégiou. V prípade že hľadáte partnera pre aktívny a pasívny telemarketing cez call centrum v Českej republike, neváhajte nás kontaktovať. V tejto oblasti patríme medzi lídrov s dlhoročnou tradíciou.

chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram