Rumunsko je krajina s veľkým obchodným potenciálom.

Dodnes je však výrazne prehliadané

Rumunsko. Postkomunistická krajina, na ktorú sa aj našinec pozerá cez prsty. Málokto si ju totiž vyberie ako dovolenkovú destináciu, aby sa presvedčil, kam sa tento región za tridsať rokov posunul. Nie je preto prekvapením, že len málo podnikateľov uvažuje nad Rumunskom ako nad zahraničným trhom, kam sa dá expandovať.

Keď sa povie Rumunsko, väčšina z nás si zrejme predstaví zaostalú krajinu. Tí sčítanejší môžu podľahnúť predstave o malebnej krajine grófa Drakulu. Ani jedno ani druhé však neplatí. Od pádu komunizmu v roku 1989 spravilo Rumunsko obrovské kroky k tomu, aby sa priblížilo vyspelej západnej Európe.

 

Rumunsko dnes z pohľadu ekonomiky

Rumunsko sa rozkladá na ploche 238 391 km². Je teda zhruba štvor až päťnásobne väčšie ako je Slovensko. Rovnako násobne väčší je aj počet obyvateľov – zhruba 19 miliónov. Medzi najväčšie mestá patri Bukurešť, Kluž, Temešvár a Jasy.

Sektor s najväčším počtom zamestnancov v krajine je poľnohospodárstvo. Pracuje v ňom takmer 30% ľudí. Rumunsko sa zameriava na pestovanie kukurice, tabaku, pšenice, cukrovej repy a slnečnice. Na hraniciach s Ukrajinou a Moldavskom sa ťaží drevo, pobrežie Čierneho mora poskytuje možnosti rybolovu. Aj napriek tomu toto odvetvie tvorí iba 4,3% HDP krajiny.

Priemysel je v prípade Rumunska čiastočne v úzadí. Pracuje v ňom o niečo menej ľudí než v poľnohospodárstve (23%). Medzi najvýznamnejších zamestnávateľov patrí IT firma Bitdefender ktorá vyrába antivírusové programy, automobilka Dacia a chemická fabrika Rompetrol. Priemysel dokáže vyprodukovať až 32% HDP krajiny.

Najvýznamnejším sektorom čo sa týka HDP aj zamestnanosti sú služby. V nich pracuje až 51% ľudí, ktorí vyprodukujú až 55% HDP. Najviac ľudí je koncentrovaných v činnostiach súvisiacich s predajom. Hoci v súčasnosti dominujú najmä menšie obchodné reťazce zoskupené v obchodných domoch, postupne prenikajú do krajiny aj hypermarkety ako napr. Carrefour.

V Rumunsku sa čoraz viac začína rozvíjať aj turizmus. Krajinu v rokoch pred pandémiou navštívilo viac než 15 miliónov domácich a zahraničných turistov. Obľúbené sú veľké kultúrne mestá akými sú Bukurešť, Brašov a Temešvár, ale aj vidiecke oblasti a samozrejme prímorské rezorty. Turizmus tvorí zhruba 5% HDP.

Aj vďaka širokej ponuke zamestnaní je v krajine pomerne nízka nezamestnanosť, ktorá sa drží na úrovni okolo 5%.

 

Oplatí sa expandovať do Rumunska?

Rumunsko sa so svojim počtom obyvateľov radí medzi najväčšie trhy východnej Európy. Veľký potenciál drieme najmä v e-commerce oblasti, ktorý sa na celkových predajoch podieľa len okolo 4,7%. Medziročný rast tohto odvetvia však rýchlo rastie a dosahuje úctyhodného čísla až 30%.

Obrat v e-commerce oblasti je 4 miliardy eur. Navyše je v krajine stále pomerne nízka konkurencia. Čo sa týka rumunského zákazníka, tak ten je na nakupovanie cez internet zvyknutý. Podľa štatistík využije nákup cez internet každý občan Rumunska v priemere osemkrát za rok. Predovšetkým ide o ľudí žijúcich v mestách, kde je jednak vyššia kúpna sila, ale aj lepšie pokrytie internetom.

Pre Rumunov je veľmi dôležitá cena. Predsalen kúpna sila nie je taká vysoká, aby si mohla väčšina obyvateľov bez rozmyslu rozhadzovať peniaze. Preto až 59% zákazníkov nakupuje iba v prípade, že vidí pri tovare symbol zľavy. Podobne dôležitá je však aj kvalita výrobku a zákaznícky servis.

Rumunský zákazník je zvyknutý platiť takmer výhradne na dobierku (až 80% ľudí) a taktiež rád uplatňuje právo vrátiť tovar. Zvyčajne si totiž objedná ten istý tovar vo viacerých obchodoch a ponechá si len ten balík, ktorý príde prvý.

Medzi najobľúbenejší tovar patrí elektronika (najmä počítače a mobilné zariadenia), móda (obuv a oblečenie), vybavenie do domácnosti, hračky a vstupenky na podujatia. V súčasnosti pôsobí v Rumunsku zhruba 15 tisíc e-shopov. Medzi najvýznamnejšie z nich patrí napríklad Alibaba Group, Dedeman.ro, Elefant.ro, ShopMania, Altex.ro a pod.

 

Lokálne firmy, ktorým sa úspešne podarilo presadiť v Rumunsku

Aj na našom území sa nachádzajú firmy, ktorým sa podarilo úspešne presadiť na rumunskom trhu. Okrem celosvetovo známych firiem ako sú Eset či Sygic sa jedná hlavne o eshopy. Medzi najznámejšie patria Dedoles, Eyerim či Electronic-star. V Rumunsku sa však nedarí iba našej IT sfére. Úspešne sa tu predávajú napríklad aj slovenské bicykle značky Kelly´s a Dema alebo elektronika značky Orava.

 

Komu sa oplatí expandovať do Rumunska?

Rumunsko je ideálny expanzný trh predovšetkým pre predajcov. Ideálne pre tých, ktorí sú zameraní na módu, produkty pre deti, chovateľské potreby, knihy, filmy a hudbu. Samozrejme takáto expanzia so sebou nesie množstvo rizík, ale hlavne aj množstvo úkonov spojených so vstupom na zahraničný trh.

S expanziou na rumunský trh vám vieme pomôcť aj my v Crystal Call. Poskytujeme komplexné služby multijazyčného call centra s 24 hodinovou prevádzkou vo viac než deviatich jazykoch vrátane rumunčiny. V prípade záujmu si naše stránky môžete pozrieť aj v rumunskom jazyku.

chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram